אתר חדשות ישראלי

עוצרים את השקר הפלשתיני: עזה אינה המקום הצפוף ביותר בעולם!

Image Credits: צילום: dreamstime.

לא אחת נוטים חברי כנסת ערבים ודוברים פלשתינים ברחבי העולם להציג אי אילו עובדות אודות המצב בשטחי יהודה, שומרון ורצועת עזה. בדרך כלל המראיינים או המשתתפים בדיון נותרים ללא מענה נאות וזאת בשל חוסר ידע, ולכן לוקחים את “העובדה” שנמסרה כאמת לאמיתה. בסדרת כתבות זאת אנסה להפריח את השקרים הפלשתינים.

אחת הטענות החוזרות הינה שרצועת עזה הינה המקום הצפוף ביותר בעולם. הצגת עובדה זו גורמת ל”כיבוש” הישראלי או לסגר שמטילה ישראל על הרצועה, להיראות כאכזרי והמשבר ההומנטירי כביכול שנגרם בגלל ישראל הינו חסר תקדים.

הבעיה הופכת לחמורה יותר כאשר גם גורמי תקשורת עולמיים ואפילו כלי התקשורת הישראלים מציגים את אותו “נרטיב” שקרי כעובדה שאין עליה מחלוקת. כך טען אלון בן דוד בכתבה ששודרה בערוץ 10 ביוני 2015 או בכתבה באתר Ynet מאת רועי נחמיאס מיוני 2006. טענות דומות נשמעות גם ב-BBC, ב-CNN וכמובן גם מפי התעמולנים הערבים כמו ח”כ אחמד טיבי.

יש לבחון את העובדות לגופן כדי להגיע לחקר האמת. רצועת עזה השוכנת במישור החוף הדרומי אורכה כ-40 ק”מ ורוחבה נע בין 6 ל-13 ק”מ. קיימים בה איזורים חקלאיים וחופים עוצרי נשימה, אולם על מנת לבחון את צפיפות האוכלוסין יש לבחון אותם דוקא באיזורים העירוניים.

ברצועת עזה ישנן שתי ערים שאוכלוסייתן עולה על 100,000 נפש. אלו הן הערים עזה וח’אן יונס. בעיר ח’אן יונס חיים כ-180,000 נפש בשטח של כ-50 קמ”ר – משמע צפיפות של 6,000 נפש לקמ”ר. העיר עזה כמובן מאוכלסת יותר וצפופה יותר. בעיר עזה חיים (נכון למפקד משנת 2015) כ-450,000 נפש בשטח של 55 קמ”ר – משמע כ-8,150 נפש לקמ”ר. איזור צפוף לכל הדעות. אולם בחינה של איזורים נוספים בעולם מעידה כי ישנם איזורים צפופים יותר. העיר ונסן הסמוכה לבירת צרפת מונה 50,000 נפש בשטח של כ-2 קמ”ר – משמע 25,000 נפש לקמ”ר, פי 3 יותר מאשר בעזה. במטרופולין קלואוקן בפיליפינים חיים 1.6 מיליון נפש בשטח של 56 קמ”ר – צפיפות של מעל ל-28,000. ישנן כמובן ערים נוספות כמו דאקה בבנגלדש עם 10.5 מיליון נפש וצפיפות אוכלוסין דומה או מנילה שבפיליפינים שנחשבת לעיר הצפופה בעולם 41,500 נפש לקילומטר רבוע.

כמו כן גם בישראל קיימות ערים בעלות צפיפות אוכלוסין גבוהה מזו של עזה (להזכירכם: 8,150 נפש לקמ”ר). בעיר תל אביב רבתי חיים 433,000 נפש והיא בעלת צפיפות של 8,354 נפש לקמ”ר. אולם העיר המאוכלסת ביותר בישראל אשר גם ממוקמת בין 15 העיר המאוכלסות ביותר בעולם הינה העיר בני ברק בה חיים 178,300 נפש בשטח מצומצם של 7.34 קמ”ר – 24,292 נפש בקמ”ר – כמעט פי שלוש מהעיר המאוכלסת ביותר ברצועת עזה. כל הנתונים שהוצגו כאן הינם על פי מפקדי אוכלוסין שנערכו בעשור האחרון.

זהו רק שקר אחד מבית היוצר הפלשתיני. שקרים רבים נכנסים לתודעה העולמית ואף הישראלית כעובדות לכל דבר ועניין – מה שאינו מעיד על נכונות העובדות אלא על מערכת תעמולה והסברה מצויינת, כזו שהיתה גורמת אף ליוזף גבלס להחוויר. בפעם הבאה שמציגים בפניכם את “העובדה” כי עזה או רצועת עזה היא המקום המאוכלס ביותר בעולם, חשבו טוב ובחנו את העובדות, הניתנות לבדיקה פשוטה ברשת האינטרנט.

Image Credits: צילום: dreamstime.

חוקר ההיסטוריה של עם ישראל, חבר פורום קדם למזרחנות והסברה

1 תגובה

  1. רן
    אוקטובר 26, 2016 - 6:11 am

    עוד טענה שקרית מבית היוצר של אחמד טיבי וחבריו!

    Reply

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *