מדענים ישראלים מצאו דרך לעצור התפשטות סרטן העור

חוקרים ישראלים מאוניברסיטת תל אביב מצאו את מנגנון ההתפשטות של המלנומה, לטענתם. זהו סוג סרטן העור המסוכן ביותר. במאמר שהתפרסם בכתב העת הרפואי Nature Cell Biology, חומרים כימיים ספציפיים שיכולים להתערב ולעצור את התהליך בשלביו הראשוניים. חומר אחד (SB202190) מעכב את שליחת הבועיות מהגידול שבאפידרמיס אל שכבת הדרמיס; ואילו חומר אחר (U0126), מונע את היווצרות השינויים בדרמיס גם לאחר הגעת הבועיות. שני החומרים, שנוסו בהצלחה במחקר, יכולים לשמש כבסיס לפיתוח תרופות עתידיות למניעת מלנומה.

החוקרים מקווים כי באמצעות הממצאים ניתן יהיה להפוך את המחלה לבלתי ממאירה, כך שניתן יהיה להחלים ממנה בקלות.  “הסיכון במלנומה הוא לא בסימנים המקדימים אשר נראים על העור, אלא בתאים הסרטניים שהוא שולח לאיברים הפנימיים כמו הריאות, הכבד והמוח”.

הקבוצה מאוניברסיטת ת”א עבדה בשיתוף פעולה עם חוקרים גרמניים מהיידלברג, חוקרים ממרכז שיבא בתל השומר ומרכז וולפסון בחולון. מלנומה הוא סוג מסוכן של סרטן אשר הורג אחד בממוצע כל 52 דקות, לפי האגודה למלחמה בסרטן. מספר המקרים המאובחן נמצא בעלייה במהלך 3 העשורים האחרונים- ככל הנראה בשל שיפור בטכנולוגיה. המחקר החדש הוא שלב נוסף בדרך למציאת פתרון לסוג סרטן זה.

[צילום: FotoshopTofs/pixabay – CC0 Public Domain]

1 תגובה

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *