אתר חדשות ישראלי

מדוע דאעש לא מסוגל להתעמת עם צבא מאורגן ומיומן כמו צה”ל

פרשנות: לאחרונה שמענו את מנהיג המדינה האיסלאמית (דאעש), אבו בכר אל בגדאדי, מאיים ש”המוג’הידין” בדרך אלינו, לחסל את כל היהודים. אך האם האיומים האלה מבוססים? האם הארגון מסוגל להתעמת עם צבא מאורגן ומיומן כמו צה”ל? התשובה היא כמובן שלא.

1. המדינה האיסלאמית הוא ארגון ג’יהאד מבוזר המורכב מסניפים עצמאיים הכפופים להנהגה הראשית ול”ח’ליף” אל בגדאדי. לכל סניף יש את היחידה הצבאית שלו.

הסניפים שקרובים אלינו, בסוריה (“חטיבת חללי הירמוכ” בגולן הסורי) ובמצרים (“וילאיאת סיני”) הם אמנם ארגונים פעילים מאוד, אך הם אינם בעלי כוח צבאי משמעותי. רוב הנשק של אותם סניפים מסתכם ברובי סער מסוג קלצ’ניקוב, טילי RPG, מטעני צד, ומקלעים כבדים המורכבים על טנדרים. לא משהו שצה”ל לא מאומן כנגדו ולא נשק שאנחנו לא מכירים מהלחימה נגד חמאס. בעיראק, לארגון יש משוריינים, האמרים וטנקים ובאיזורים הסוניים במדינה – הוא אכן נחשב ארגון חזק.

2. ברוב המקרים, הטקטיקה הצבאית של המדינה האיסלאמית היא של ארגון גרילה קלאסי: התקפות באמצעות מתאבדים על יעדים צבאיים וירי מרחוק מנשק כבד. כמעט אף פעם לא בהסתערות. לטענה של אל-בגדאדי על כך שהלוחמים שלו “ישטפו את פלסטין” – אין כל ביסוס.

במקומות שהארגון כן מסתער, הוא עושה זאת כנגד כוחות לא מיומנים, תוך ניצול הפחד והאימה שיש ממנו.

3. בכל מקום שבו הארגון נלחם נגד צבא מאורגן (ואפילו מליציה מאומנת) – הוא נוחל תבוסות. ברמאדי (עיראק) הוא הובס ע”י הצבא העיראקי, בסינג’אר (מובלעת כורדית בצפון עיראק) הוא הובס ע”י כוחות הפשמרגה הכורדיים ובסוריה הוא מובס ע”י חיזבאללה.

עפ”י עדויות של לוחמים כורדיים, לוחמי המדינה האיסלאמית נמנעים מחתירה למגע והם ברוב המקרים מעדיפים לירות מרחוק. זאת בניגוד לתדמית שהארגון מנסה לבנות לעצמו של ארגון בעל מורל ורוח קרב גבוהים.

4. צה”ל הוא בין הצבאות החזקים בעולם והוא הצבא החזק ביותר במזה”ת. בניגוד לשאר צבאות העולם, שמגלים רק עכשיו את הטרור האיסלאמיסטי, צה”ל מאומן ומיומן בניהול לוחמת גרילה. קשה להאמין שארגון כמו המדינה האיסלאמית יכול להפתיע את צה”ל עם האסטרטגיה הצבאית הפרימיטיבית שלו.

5. עפ”י דיווחים בתקשורת, צה”ל מפעיל מערך מודיעיני משוכלל כנגד הגורמים האיסלאמיסטיים, גם טכנולוגי וגם אנושי. שוב, קשה להאמין שהארגון יצליח להפתיע את צה”ל. דוגמה לכך ניתן לראות בפעולת הטרור שביצעו הג’יהאדיסטים בסיני בשנת 2012, אז תקפו בסיסים של הצבא המצרי, חיסלו עשרות חיילים וגנבו משוריינים. הפעולה הזו היתה מוצלחת עד שהג’יהאדיסטים החליטו לנסות לפרוץ את מעבר כרם שלום באמצעות אותם משוריינים. תוך דקות הם הושמדו מהאוויר ע”י חיל האוויר הישראלי. משמע – צה”ל ערוך ומוכן לכל תרחיש וזו לא קלישאה.

6. ברוב המקרים, התפשטותה של המדינה האיסלאמית בעיראק וסוריה התאפשרה מכיוון שהאוכלוסיה הסונית, שסבלה מהמשטר השיעי (או העלאווי בסוריה), אימצה את הארגון בחום וסיפחה את עצמה אליו. כלומר, הוא נשאב לתוך וואקום שלטוני בטריטוריות של האוכלוסיה הסונית במזה”ת. ברוב המקרים, אותה אוכלוסיה עוזרת לו מבפנים במלחמתו כנגד המשטר.

בישראל, הקרקע אינה מתאימה להתפשטותו של הארגון. רוב האוכלוסיה היא יהודית וגם בערים הערביות הוא נחשב כלא רצוי וקיצוני.

כרגע, האיום הגדול ביותר של המדינה האיסלאמית עלינו הוא מפיגועים על הגדר, או מפיגועים בתוך שטחי ישראל שיבוצעו ע”י התארגנות קיצונית מקומית המזוהה איתו. המדינה האיסלאמית ידועה בהצלחותיה להוציא אל הפועל פיגועי התאבדות גדולים, ע”י משאיות תופת ומחבלים מתאבדים. אך לטענה ש”לוחמי המוג’הידין בדרך לפלסטין” – אין כל אחיזה במציאות.

הצטרפו לדף שלנו בפייסבוק: ארץ הג׳יהאד

[צילום: דובר צהל – flickr]

5 הערות

 1. קושי
  אפריל 22, 2017 - 9:29 am

  אנחנו והכותב חיים בסרט. דעא”ש אם ירצה יוכל להפתיע את צה”ל והשאלה היא לא היכולת לנצח את הארגון הזה אלא ההוראה שתינתן או ההיסוס שיהיה בעת הצורך. הממשלות של ישראל ב 20 שנים האחרונות מוכיחות שהן לא יודעות לנצח טרור גם עם הצבא החזק במזה”ת נגד חבורות של אונסי עזים בעזה ונגד או אלו מלבנון. אז מה שווה כל הכוח הזה אם לא מפעילים אותו בצורה נכונה על מנת לחסל את האיום. לא רוצה אפילו לחשוב על העימות הבא נגד חיזבאללה או חמאס כששרשרת פיקוד היא שמאלנית ובג”ץ ואירגוני השמאל עוזרים לאויב וקושרים את ידי הצבא. אז נג”ד דעא”ש רוצים להילחם כשללוחמי הארגון הזה באמת אין מה להפסיד ?. תתעוררו….

  Reply
 2. שילה
  אוקטובר 10, 2016 - 10:54 pm

  המאמר מתעלם מהקריטריון העיקרי בשדה הקרב – רוח הלחימה של הצבא ושל העורף.
  בישראל רוח הלחימה נמצאת תחת מתקפה ובנסיגה מזה עשרות שנים.
  כרגע צה”ל במצב שהוא אפילו לא מסוגל לסיים אימון בצאלים בלי לאבד אמל”ח.

  Reply
 3. אלעזר
  אוגוסט 16, 2016 - 6:33 pm

  נראה לי שאע”ש לא נמצאים במצב שבו הם רוצים להתמודד עם צה”ל, אולי בגלל חוסר נגישות גאוגרפית, אולי קיבלו החלטה אסטרטגית לא להתמודד עם צה”ל בשלב זה. לא נראה שצה”ל ערוך להתמודד עם דאע”ש אם מול מיליציות סוג ב’ ברצועת עזה צה”ל לא מסוגל לעשות דבר.

  Reply
  • יושב על הגדר...
   אוגוסט 20, 2016 - 4:03 pm

   דאע”ש לא ילחם בישראל עקב בעיות איזוריות… צה”ל כבר מזמן אינו צבא כפי שמוצג. אלה סיסמאות של הפוליטיקאים לפני בחירות…

   Reply
 4. משה כהן
  אוגוסט 16, 2016 - 6:47 am

  צהל נחל כשלון צורב בכל המלחמות מ 2006.
  להלן קריטריונים מדעיים:
  1. אחוז השחיקה ( כמות המתים ופצוכים ביחס לכמות הכוחות ולימיי המלחמה ) היה גבוה יותר מכל מלחמות ישראל מול צבא סדיר.
  2. כמות החיילים הישאלים שהיו צריכים לצורך הרג / פציעה של אנשיים חיזבלה אחד

  בכל הקריטריונים האלו, למרות שחהם אין חיל אוויר בכלל,
  ישראל פחות טובה במלחמה

  Reply

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *