לא נמאס לכם מזה שמשמיצים אותנו בעולם? כך תהפכו לשגרירים של ישראל

רבים מהישראלים שטסים לחו”ל, נתקלים לא פעם בתיירים ששואלים אותם שאלות רבות על הסכסוך הישראלי-פלשתיני. בדרך כלל הישראלים לא כל כך יודעים מה לענות- דבר שגורם נזק משמעותי להסברה הישראלית.

זה מה שקרה לרותם ברזילי, סטודנט ישראלי בן 25 למדעי המחשב במרכז הבינתחומי, שבסך הכל טס לטיול של אחרי צבא. רותם לא היה מוכן מספיק לכמות השאלות והאשמות שהפנו אליו התיירים, ולא ממש ידע מה לענות להם.

כשחזר לארץ החליט שנמאס לו להיות מותקף, והתחיל ללמוד את הנושא, קרא ספרים רבים על הסכסוך ושוחח עם עיתונאים, היסטוריונים, ואפילו חברי כנסת. כשהצטבר מספיק חומר רותם החליט לכתוב ספר ללא מטרות רווח שיישפר את ההסברה הישראלית, ויהפוך את כולנו לשגרירים של המדינה.

ספר קצת על השאלות שנתקלת בהן בחול?

זה ממש משתנה בין תיירים. יש כאלה שלא מכירים בכלל ושואלים על אוכל, תרבות, “אתם רוכבים על גמלים?”

משם זה ממשיך לשאלות על הסכסוך. “איך הוא התחיל?”, “למה בכלל הגענו לישראל?” משם זה מגיע להאשמות אנטישמיות. “אתם מבצעים שואה שניה”, “המעשים שלכם זהים לשל הנאצים.”

אתה חושב שבעזרת הספר שכתבת נוכל לשפר את הידע ולהסביר את ישראל יותר טוב?

“כשטיילתי הרגשתי שאין לי את הכלים ומספיק ידע לענות בצורה עובדתית לדברים שאני מאמין בהם. מצד שני לא רציתי להיסחב עם ספרי היסטוריה מעייפים ומלאי תאריכים ופרטים שקשה לזכור – זה בכל זאת טיול.

לכן אני סבור שכתיבה קלילה, הומוריסטית שמשלבת חוויות מטיול, שבפנים שזורות עובדות על הסכסוך יתנו למטיילים את הכלים לשפר את ההסברה. אני באמת חושב שתיירים מגיעים בראש פתוח וכשישראלים עונים ומדברים לעניין, אפשר לשנות דעות ולהציג עמדה נוספת שהתקשורת העולמית לא תמיד מציגה”.

ספר על התגובות שאתה מקבל?

“הספר מגיע השבוע לחנויות הספרים (סטימצקי וצומת ספרים) וכל מי שקרא אותו עד עכשיו היו התומכים מאתר גיוס ההמונים “הד סטארט”. הרבה מחמאות, אנשים אומרים שהספר סידר להם את המאורעות ההיסטוריים והסיפורים מהטיול ממש הצחיקו אותם. כתבו לי לא מעט תגובות בפייסבוק אתם מוזמנים לקרוא”.

תספר קצת על גיוס ההמונים בהד סטארט?

“לאחר שכתבתי את הספר, ראיתי לכמה בעלי מקצוע צריך לשלם. עריכת לשון, גרפיקה, עריכת תוכן, בית דפוס, הוצאה לאור, הפצה.

חוץ מגיוס המימון היה לי חשוב להיווכח שאני לא מדמיין ואנשים באמת יהיו מעוניינים בספר. לשמחתי המימון הושג לפני הזמן ועבר את יעדו ב20%. הפרגון וההודעות התומכות שקיבלתי מאנשים בהחלט עודדו אותי ללכת על הרעיון בלב שלם. כבר חילקתי מעל 200 ספרים במתנה לחיילים, וחבר’ה שיוצאים לטיול. חיילים שעומדים להשתחרר מוזמנים לפנות אליי ולקבל ספר במתנה גם”.

רותם ברזילי: rotem.barzilay100@gmail.com

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *