מדהים: גילוי של קיר באזור תמנע מאשר את תיאורי התנ”ך

ארכיאולוגים מאוניברסיטת תל אביב חשפו ביצורים באתר התכת הנחושת בתמנע, המתוארכים למסע הכיבושים של דוד המלך, במאה ה-10 לפנה”ס. משלחת ארכיאולוגית בראשותו של ד”ר ארז בן יוסף מאוניברסיטת תל אביב חשפה חומה באתר התכת הנחושת בתמנע. החומה, המתוארכת למאה ה-10 לפנה”ס, מחזקת את אמינותו ההיסטורית של הסיפור המקראי על כיבוש אדום בידי המלך דוד. הממצאים פורסמו לאחרונה בכתב העת: Journal of Archeological Science: Reports.

“יש בידינו די והותר עדויות ארכיאולוגיות כדי לקבוע שהכורים במכרות הללו לא היו עבדים פשוטים, כפי שהניחו בעבר, אלא כורים מומחים, שפיקדו על שוליות בעבודה מורכבת ותובענית” מסביר ד”ר בן יוסף.  “בעבר היה נהוג לחשוב שהאדומים, כמו שאר עמי האזור, היו נוודים ללא מורכבות חברתית-פוליטית. היום אנחנו מוצאים עוד ועוד עדויות לחברה היררכית וריכוזית, שקיימה יחסי גומלין ענפים עם שכנותיה, מה שעולה בקנה אחד עם הטקסטים המקראיים והחוץ-מקראיים”.

בנוסף לחומה עצמה, הארכיאולוגים חשפו עצמות וגללי חמורים משני צדי בית השער. ד”ר לידר ספיר-חן זיהתה את עצמות החמורים, שכנראה שימשו להובלת הנחושת והאספקה לכורים, ואילו ד”ר דפנה לנגוט זיהתה בגללים שיירים של מזון משובח – חציר, ובתוכו אבקת פרחים (פולן) מהאזור הים תיכוני.

לקרוא עוד: www.tau.ac.ilLeave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *