אתר חדשות ישראלי

אלינור רוזוולט על “הנכבה”: ישראל לא הייתה תוקפנית – המופתי קרא לערבים לעזוב

אלינור רוזוולט הייתה אשתו של נשיא ארצות הברית פרנקלין דלאנו רוזוולט, וכן פוליטיקאית, דיפלומטית ואקטביסטית. היא עסקה בפעילות הומניטרית נרחבת ובקידום זכויות אדם. בארכיון שלה, נמצא מסמך מ-  23 במרץ 1956 המתייחס למלחמת העצמאות:

“קיבלתי מכתב אנונימי, שבו שאלו אותי, מה עשה האו”ם באשר למצוקתם של קרוב למיליון הפליטים הערבים אל מול התוקפנות הישראלית?

זה מדהים כמה טעויות רבות יכולות להיות בתוך משפט אחד. היו 800,000 פליטים אשר טופלו על ידי האו”ם במהלך המלחמה. המופתי שלהם קרא לערבים בישראל לעזוב. ישראל לא הייתה תוקפנית במלחמה הזאת. הערבים היו התוקפנים. תכנית החלוקה בין פלסטין וישראל היא תולדה של האו”ם.

הערבים לא קיבלו את המדינה החדשה. ישראל אז נלחמה והוסיפה לעצמה יותר קרקעות, והחזיקה אותם כאשר הביסה את התוקפים הערבים. ערבים אשר לא שמעו לקריאותיו של המופתי לעזוב את ישראל נשארו, והם עדיין חיים בה. כמיעוט – יש להם תלונות מסוימות. אבל, על פי רוב, עם שמונה נציגים בפרלמנט (כנסת ישראל) יש להם קול כאזרחי ישראל, לדרוש פיצוי על המצוקות שלהם.

אף אחד לא יכול להאשים את האנשים העניים שעזבו את הארץ. נאמר להם כי בעוד כמה שבועות, הם ישובו ויקבלו לא רק את הקרקעות שלהם וחפציהם, אלא גם את חייהם של הישראלים אשר יזרקו לים. הפליטים המסכנים היו האנשים הכי עצובים ואומללים ביותר. המצוקה הגדולה ביותר שלהם הייתה לחיות במדינות ערב, ששם לא רצו לחיות לצמיתות, הם לא הורשו אפילו למצוא עבודה ולשמור על כישוריהם, או אפילו לעבוד בתוך המחנות פליטים ולהכשיר צעירים…..”

על פי החוקר ואיש ההסברה יוני רייני, המסמך של אלינור רוזוולט חשוב ביותר. אם כי ישנם סעיפים שאינם מדויקים:

1. אלינור כתבה במסמך, כי ישראל היא המצאה של האו”ם. זה לא נכון.

ישראל היא תולדה של עיקרון ההגדרה העצמית. הקהילה הבינלאומית לא העניקה זכות ליהודים אלא הכירה בזכויות הקיימות של העם ומולדתו. הם הלאום המקומי היחיד שראה בכל ארץ ישראל כארצו. האום רק שימש כקטליזטור ותו לא

2. ישראל לא הוסיפה קרקעות שכן תוכנית החלוקה לא יצרה מו”מ בין הצדדים. העצרת הכללית מסוגלת רק להציע הצעות לפי סעיף 10 באמנה אבל סעיף 80 שימר את כל הזכויות המוכרות עבור במדינות החדשות שהקהילה הבינלאומית עזרה להקים ולגבי היהודים זו הזכות להתיישב בכל ארץ ישראל מהים לירדן

מקור: Eleanor Rooseveltיוני רייני הנו חוקר בכיר לשעבר בפורום קדם. יוני הוא בנו של פרופ' אנסון רייני, מגדולי החוקרים בעולם בכל הנוגע לארץ ישראל והמזרח התיכון ובנה של פרופ' ציפורה כוכבי רייני, הביוגרפית של הסופרת נעמי פרנקל. לדבריו: שנים אני עוסק בהסברה ואף כיועץ הסברה לגורמי הסברה מקצועיים. מפרסם מאמרים מחקריים בכל הנוגע להסברה. התחלתי את העיסוק מ-2012. ב-2013 הקמתי את ארגון ההסברה "ניפוץ מיתוסים, המציאות והעובדות" והעברתי סדנאות בכל הנוגע להסברה מקצועית. התפרסמתי בעיקר בעקבות המחקרים על הקשר בין העולם המוסלמי והערבי לנאצים. כותב מאמרי הסברה במגוון רחב של תחומים כולל חוקים בין לאומיים וניפוצי מיתוסים נגד ישראל. (לקוח מתוך אתר "פורום קדם למחקר המזרח התיכון והסברה ישראלית")

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *